Poznaj swoją palarnię kawy - HIVE COFFEE
W naszym cyklu "Poznaj swoją palarnię kawy" postanowiliśmy przybliżyć Wam historię i filozofię wyjątkowej polskiej palarni Hive.
Zapraszamy do wywiadu z Michałem Bugajem - współwłaścicielem Hive Coffee, który opowie nam o swojej podróży w świecie kawy. Michał opowiedział jak z małej pasji do doskonałego naparu rozwinął się biznes, który dzisiaj cieszy podniebienia kawoszy w całej Polsce. Ta rozmowa jest okazją, by odkryć, co sprawia, że Hive wyróżnia się na tle innych palarni, jakie wartości przyświecają jej działalności oraz jak wygląda proces selekcji i wypalania kaw, które trafiają do klientów. Dowiedz się, jakie tajemnice kryją się za sukcesem palarni kawy Hive Coffee Roasters i jakich nowości możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.
Jak wyglądały początki palarni kawy Hive Coffee Roasters i skąd wzięło się u was zainteresowanie kawą?
Kiedy pracowałem jako producent eventowy na Stadionie Twickenham (narodowy stadion rugby) kontakt z klientem był kluczowy.
I tak jak w życiu, pierwsze wrażenie ma duży wpływ na dalszą relację - to był moment, w którym uświadomiłem sobie, że pierwsze wrażenie to nie tylko uścisk dłoni, ale również to, co oferujemy klientom, np. przy rozmowach - zazwyczaj na stole pojawiała się kawa, herbata oraz ciastka. Szanując moich gości zawsze wybierałem produkty najwyższej jakości, oraz takie, które były zrównoważone, ponieważ coraz więcej firm, szczególnie globalnych dba o tak zwane sustainability.
To był ten moment, w którym zdecydowałem się na otworzenie kawiarni z kawą z segmentu specialty. Był koniec roku 2018, a to była Kawka Poznań na dzielnicy Marcelin. Mój pomysł został zrewidowany na początku 2020 kiedy to nastąpił ogólnopolski lockdown - z dnia na dzień odeszło wówczas ok. 1 tysiąca naszych klientów z pobliskiego centrum biznesowego. Podobno ciężkie czasy tworzą silne, stabilne biznesy dlatego z moją życiową oraz biznes partnerką, Marianną Twaróg zdecydowaliśmy się otworzyć palarnię. Tak powstał UL - czyli Hive Coffee (Company).
Za nasze szkolenie odpowiedzialny był mistrz polski oraz laureat Mistrzostw Świata w paleniu kawy z 2019 roku, natomiast w 2023 zajęliśmy 10 miejsce na Mistrzostwach Polski w Paleniu Kawy SCA.
Czym jest dla was produkcja kawy? Jakie wartości i zasady przyświecają palarni kawy Hive Roasters?
Wszystkim: pasją, rozwojem, nauką, przekazaniem swojego czasu w postaci dobrych kaw innym, biznesem rodzinnym. Wartości, na jakie stawiamy to jakość, sezonowość jeżeli chodzi o kawy przelewowe oraz w powtarzalność - mówiąc o espresso.
Jak zaopatrujecie się w zielone ziarna? Czy macie bezpośredni kontakt z hodowcami, czy stawiacie raczej na sprawdzone źródła dostaw?
Niestety nie odwiedziliśmy jeszcze farmy kawy, jest to na naszej "to do list", natomiast do tej pory bazowaliśmy na sprawdzonych dostawcach, nie zamykając się na innych. Głównym naszym mottem jest świeżość, identyfikowalności oraz tak zwana sustainability, czy uprawy zrównoważone. Do nich możemy zaliczyć projekt Michała z 1000 Hills, projekt Annelise z Grounds Costa Rica, niektóre kawy z Amsterdamskiego Coffee Quest, Amerykańskiego - Cafe Imports, oraz chłopaków z Unroasted. Udało nam się sprawdzić również rodzime Bero jak i naszego przyjaciela kawowego z Anfrawert. Proces wygląda standardowo, czyli po otrzymaniu historii kawy oraz próbek, które nas interesują - analizujemy go. Do naszej analizy należą pomiary wilgotności oraz gęstości, sprawdzamy próbki pod względem defektów, a następnie wypalamy je w naszym samplerze, w Hive aktualnie króluje kawa Pro. Kończymy na tym co króliki lubią najbardziej, innymi słowy, na ocenie sensorycznej.
W swojej pracy skupiacie się na konkretnych kawach, które na stałe posiadacie w swojej ofercie, czy może staracie się poszerzać swoją kolekcję o nowe produkty?
W stałej ofercie posiadamy kawy pod ekstrakcje espresso głównie single, ale nie tylko. Do nich należą klasyczne kawy brazylijskie, włoski espresso blend, którego bazą jest segment specialty oraz mniej klasyczne Peru, Etiopia czy Kamerun. Jeżeli chodzi o kawy przelewowe - sezonowość, sezonowość, sezonowość. Having said that - w trakcie przygotowania mamy projekt "Daily Starter", którego celem jest połączenie 2 walorów wyżej wymienionych, a mianowicie powtarzalność jak również sezonowość. Innymi słowy, będzie to blend, których 40% ziarenek będzie powtarzalny, natomiast następne 60% będą to ziarna sezonowe lub odwrotnie. Ilość % zależy od tego czy to jest Daily Starter Classic czy Daily Starter Juice/ Soczyście.
Co można znaleźć w ofercie Hive Roasters? Co szczególnie chcielibyście polecić nowym klientom?
To zależy kto, co lubi, natomiast jesteśmy ambasadorami świeżości, dlatego abstrahując czy wybierzecie kawy przelewowe, czy espresso - będzie to świeży produkt.
Nasze portfolio to kawy (i nie tylko) zielone oraz wypalone :
- Pod ekstrakcję espresso single origin (HoReCa, dom lub biura)
- Pod ekstrakcję espresso blend (HoReCa, dom lub biura)
- Pod ekstrakcję alternatywną single origin (np. Chemex / V60 / Aeropress)
- Pod ekstrakcję alternatywną blend (np. Chemex / V60 / Aeropress)
- Kawy zielone te same co w naszym portfolio (1000g +)
- Akcesoria kawowe
- Szkolenia w naszej palarni pod Poznaniem lub u klienta
- Kawy "white label", innymi słowy kawy dostosowane do potrzeb partnera (np. etykieta klienta)
Co moglibyśmy polecić? My sami pijemy mnóstwo kaw przelewowych, wypalonych głównie przez nas ale nie tylko, dlatego również i je polecamy - przede wszystkim chodzi o doświadczanie oraz poszerzania swojej wiedzy.
Do kogo kierujecie swoją ofertę?
Do wszystkich, dla których jakościowa kawa lub herbata jest ważna. Możemy zaspokoić podniebienia wytrawnych graczy jak również tych, którzy dopiero startują ze swoją kawową przygodą. Dla koneserów - zdecydowanie kawy przelewowe. Dla klasycznych - zdecydowanie kawy pod espresso. Dla ekscentryków - kawy przelewowe z myślą o cold brew, afrykańskie ziarna szczególnie w ciepłe dni. Dla niezdecydowanych - herbatki:).
I na koniec subiektywnie - jaką kawę uważacie za najlepszą i dlaczego?
Najlepsza kawa? Jest to mega subiektywne - podobno najlepsza kawa to ta, która smakuje osobie pijącej, natomiast dla nas takim zagłębiem jest wschodnia Afryka (w szczególności Etiopia / Rwanda / Kenia) no może jeszcze Kolumbia. Po prostu lubimy niuanse w naszych kawach, co generalnie pokrywa się z ocenami np. na mistrzostwach SCA - kawy owocowe, soczyste, niepłytkie są oceniane wyżej. Mówiąc to, bardzo ważna dla nas jest obróbka w.w dlatego polecamy wszystkim obróbeczkę Honey :), eksperymentalne anaerobiki jak i klasyczny washed.