Parzenie Kawy znanymi sposobami
Kawę możemy zaparzyć na wiele różnych sposobów...
Jesteś smakoszem, który nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej, pobudzającej kawy? Często w ciągu wykonywania swojej pracy sięgasz po filiżankę kawy? Mleczna kawa Latte to sposób na Twoje idealne popołudnie? Bez znaczenia jest to jaką kawę lubisz - powinieneś ją odpowiednio zaparzyć. Chyba nikt nie ma wątpliwości że kawa to jeden z najchętniej wybieranych przez nas napojów, warto więc poznać kilka sposobów na przygotowanie dobrej kawy, nawet jeżeli nie jesteś posiadaczem ekspresu do kawy.
Kawa parzona - to bardzo często używane wyrażenie do określenia nazwy napoju przygotowanego ze zmielonej kawy, gdzie na dnie naczynia znajdują się fusy. Tak naprawdę każdy rodzaj przygotowania kawy sprawi, że w filiżance będziemy mieli kawę parzoną, a niekoniecznie musimy mieć fusy, np.
- Kawa parzona z ekspresu
- Kawa parzona z kawiarki
- Kawa parzona z aeropressu
- Kawa parzona z chemexa
PARZENIE KAWY PO TURECKU
Wbrew pozorom kawa po turecku to nie tradycyjna kawa zalewana wrzątkiem w szklance czy filiżance - bardzo wiele osób ma błędne przekonanie w tej kwestii, dlatego chcemy Wam wyjaśnić na czym polega parzenie kawy po turecku. Parzenie kawy po turecku wymaga zdecydowanie więcej cierpliwości i umiejętności. Drobno zmieloną wcześniej kawę ziarnistą zmieszaną z cukrem wsypuje się do specjalnego naczynia - często nazywanego "tygielkiem", a następnie zalewa się zimną wodą i kilkakrotnie podgrzewa nie dopuszczając do wrzenia. Gdy napar zaczyna się gotować zdejmujemy go z ognia i czekamy aż nieco ostygnie, a następnie znowu go podgrzewamy (proces podgrzewania i stygnięcia należy powtórzyć trzy razy). Przed przelaniem kawy do filiżanek warto dolać do naczynia kilka kropel zimnej wody, co sprawi że fusy opadną na dno. Do kawy parzonej po turecku warto dodać odrobinę kardamonu lub cynamonu.
PARZENIE KAWY W EKSPRESIE PRZELEWOWYM
Ekspresy przelewowe są w Polsce bardzo popularne ze względu na ich cenę i jakość przygotowywanej kawy. Wiadomo kawa z ekspresu przelewowego to nie to samo co kawa zaparzona w ekspresie kolbowym czy czajniczku moka - ogromna różnica to przede wszystkim konsystencja kawy oraz stopień trudności jej przygotowania.
Parzenie kawy w ekspresie przelewowym wygląda następująco: woda automatycznie przelewa się przez filtr ze zmieloną kawą tworząc gotowy napój do picia. W takich ekspresach najczęściej montuje się specjalny podgrzewacz, który dba o utrzymanie temperatury kawy. Należy jednak pamiętać, by zbyt długo nie trzymać kawy w wysokiej temperaturze, gdyż z czasem traci ona swoje walory smakowe i aromat.
PARZENIE KAWY W EKSPRESIE CIŚNIENIOWYM
Ekspresy ciśnieniowe służą do przygotowywania kawy espresso, a na bazie tej kawy tworzy się pozostałe napoje kawowe takie jak Latte Macchiato, cappuccino czy americano. Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym wymaga naprawdę bardzo dużej znajomości tematu. Odpowiednio zmieloną kawę wsypuje się do sitka i ugniata tamperem. Sitko umieszczone powinno być w kolbie, a ta z kolei w grupie kawowej. Gdy woda w bojlerze ekspresu osiągnie temperaturę bliską 90 stopni, włączamy przycisk i zaczynamy proces ekstrakcji kawy. Umieszczona w sitku kawa stanowi dla wypływającej wody opór, dzięki któremu woda przepływa dość powoli i wyciąga z ziaren pełnię smaku i aromatu. Dzięki zmianie stopnia zmielenia kawy jesteśmy w stanie korygować czas ekstrakcji, czyli czas w którym woda przepływać będzie przez zmieloną kawę.
PARZENIE KAWY W CZAJNICZKU MOKA
Ten rodzaj parzenia kawy jest bardzo podobny do parzenia w ekspresie ciśnieniowym. Dolną część specjalnego naczynia nazywanego czajniczkiem wypełniamy zimną wodą, nad nią znajduje się sitko ze zmieloną kawą, a nad sitkiem pojemnik na gotową już kawę. Zalany wodą i zasypany kawą czajniczek stawiamy na palnik - gotująca się woda w dolnym zbiorniczku pod wpływem wytwarzanego ciśnienia przechodzi przez kawę i w górnym zbiorniku wylewa się gotowy napar. Parzenie kawy w czajniczku Moka nie jest trudne ani pracochłonne, a uzyskane efekty mogą ucieszyć niejednego smakosza kawy. Warto wiedzieć, że najpopularniejszym producentem tego typu sprzętu jest firma Bialetti z Włoch. A pierwsza taka kawiarka powstała w 1933 roku!
PARZENIE TRADYCYJNE TO NIC INNEGO JAK PRZYGOTOWANIE POPULARNIE NAZYWANEJ KAWY "ZALEWAJKI"
Chyba nie ma żadnego prostszego sposobu na przygotowanie kawy w domowym zaciszu. Wystarczy wsypać dwie łyżeczki odpowiednio zmielonej kawy do szklanki lub filiżanki i zalać wrzątkiem, a gdy fusy już opadną na dno nasza kawa parzona jest gotowa. Ten sposób parzenia kawy jest obecnie jednym z najpopularniejszych w Polsce, jednak my zdecydowanie go odradzamy. Długi kontakt wody ze zmieloną kawą powoduje wytrącanie się dużej ilości szkodliwych dla zdrowia substancji, ponadto tak zaparzona kawa w żaden sposób nie odzwierciedla pełni smaku i aromatu danej mieszanki kawowej. Zazwyczaj przygotowana w ten sposób kawa jest gorzka i przeparzona.
CHEMEX - ALTERNATYWNE METODY PARZENIA KAWY
Chemex Coffee Maker to doskonały wynalazek łączący w sobie prostotę oraz elegancki wygląd, dzięki któremu będziemy w stanie zaparzyć doskonałą kawę w ciągu kilku chwil. Złożony na kształt stożka papierowy filtr należy umieścić w specjalnym naczyniu i przelać przez niego około 150 ml gorącej wody, następnie wodę należy wylać z naczynia.
Dość grubo zmieloną kawę wsypujemy do filtra i zalewamy zagotowaną wodą o temperaturze 86 do 94 stopni. Kawę należy zalewać bardzo powoli, po wlaniu mniej więcej połowy wody należy przemieszać zmieloną kawę tak by wszystkie drobiny mogły się jednakowo zaparzyć.
Wlewanie wody do naczynia powinieneś zakończyć najpóźniej po dwóch minutach od jej pierwszego kontaktu z kawą, poczekaj aż cała woda przeleci przez kawę i delektuj się niepowtarzalnym smakiem kawy z Chemexa.