Kawiarka co i jak?
- górnego zbiornika na gotowy napar;
- pojemnika na kawę wraz z filtrem;
- oraz dolnego zbiorniczka na wodę.
Jak działa kawiarka?
Każda kawiarka działa na tej samej zasadzie - do dolnego zbiorniczka wlewamy wodę, a do pojemnika z sitkiem wsypujemy zmieloną kawę. Urządzenie stawiamy na palniku kuchenki gazowej lub indukcyjnej i czekamy aż woda z dolnego zbiornika "przeciśnie się" do górnego przez zmieloną kawę.
Dolna część do której wlewa się wodę jest wyposażona w zawór bezpieczeństwa, który chroni przez nadmiernym wzrostem ciśnienia. Podczas ogrzewania kawiarki woda znajdująca się w dolnym zbiorniku zostaje podgrzana do wysokiej temperatury i pod wpływem ciśnienia zebranej pary wodnej zostaje "wypchana" do górnego zbiornika. Gotową kawę znajdującą się w górnym zbiorniku można serwować bezpośrednio do filiżanek, pamiętając o jej dość wysokiej temperaturze.
Parzenie kawy w kawiarce przypomina proces parzenia espresso, woda pod ciśnieniem przechodzi przez zmieloną kawę i wypłukuje z niej najcenniejsze substancje. Ciśnienie w kawiarce nie jest tak duże jak w ekspresach do kawy, bo wynosi zaledwie do 2 barów. Czas parzenia kawy w kawiarce i w ekspresie do kawy jest zbliżony - od rozpoczęcia wypływania kawy trwa od kilku do kilkunastu sekund.
Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża ilość różnej maści kawiarek, począwszy od tych tradycyjnych aluminiowych, poprzez kolorowe stalowe kawiarki, aż po kawiarki elektryczne. Oprócz materiału z jakiego zostały wykonane kawiarki różnią się również wielkością i kształtem - o tym jaką kawiarkę wybrać możecie przeczytać w innym artykule: Jaką kawiarkę wybrać? i czym różnią się kawiarki?