Jak przechowywać kawę ? – pytanie dręczące każdego smakosza kawy
Jeśli jesteś smakoszem codziennej małej czarnej, z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co zrobić, ażeby zachować jak najwięcej cennych smaków i aromatów, świeżo zakupionej kawy. W tym artykule postaramy się pomóc i przedstawić kilka sposób, jak szczelnie przechować kawę
Głównym warunkiem przechowania kawy, czy to ziarnistej, czy też zmielonej, jest zapewnienie jej ciemnego, suchego i chłodnego miejsca, bez dostępu powietrza.
Po zakupie kawy i jej otwarciu należy szczelnie ją zamknąć przy użyciu klamry albo przesypując do pojemnika, który szczelnie przechowa całe lub zmielone ziarna kawy, należy jednak pamiętać aby nie był przezroczysty, gdyż dostęp światła również jest szkodliwy. Unikajmy jednak przesypywania kawy do innych puszek, czy słoików i starajmy się przechowywać kawę w oryginalnych opakowaniach, które szczelnie zamkniemy klamrą lub nawet spinaczem biurowym. Dopiero tak zabezpieczone można włożyć do pudełka, słoika czy puszki, dających dodatkową warstwę ochronną.
Wbrew pozorom lodówka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania kawy, zbyt niska temperatura, różnorodne zapachy z produktów w lodówce, powodują utratę swoistych, cennych aromatów i wchłonięcie przez kawę obcych i nieprzyjemnych.
Znając podstawowe sposoby prawidłowego przechowywania kawy należy pamiętać też że:
- najmocniejszy aromat w kawie uzyskamy mieląc ją tuż przed zaparzeniem, gdyż podczas mielenia wydobywają się wszystkie cenne olejki eteryczne odpowiadające za smak i aromat;
- zmielona kawa, źle zabezpieczona swój aromat utraci już po niespełna godzinie od procesu mielenia;
- lepiej decydować się na kawę w postaci ziaren, które nie absorbują tak bardzo zapachów z zewnątrz jak kawa mielona
Podstawowe zasady każdego kawosza:
- Kawę kupuję najlepiej w ziarnach i tylko w sklepach specjalizujących się w sprzedaży kaw.
- Po otworzeniu oryginalnego opakowania, zamykam je szczelnie, umieszczając w suchym i w miarę chłodnym miejscu, bez dostępu światła.
- Każdorazowo przed zaparzeniem kawy, mielę ziarna w ilości potrzebnej na daną chwilę, nie zostawiając na później.
- Zaparzając kawę pamiętam o odpowiedniej temperaturze wody, unikając użycia wrzątku.
Zobacz także